Atrakcje

Okolica obfituje w wiele historycznych miejsc, w które warto się udać:

Kraina w kratę – zabytek europejskiego dziedzictwa kulturowego

Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szachulcowe - domów w kratę. W drewniane konstrukcje budynków wstawiano tyczki, owijano je powrozami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem, a belki drewniane smarowano smołą.

Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach dorzecza Słupii. Stolicą „Krainy w Kratę” została wieś Swołowo, gdzie zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie i rzemieślnicze tego typu.

Światowy Rezerwat Biosfery Słowińskiego Parku Narodowego

Słowiński Park Narodowy należy do największych osobliwości Europy. Występują tu piaszczyste, ruchome wydmy przypominające pustynię. Powietrzne prądy powodują, że piasek w ciągu roku zasypuje ląd (10-20m).

Ruchome wydmy w Łebie są ewenementem przyrodniczym i unikalną atrakcją turystyczną. Z uwagi na niepowtarzalność i różnorodność krajobrazowo-przyrodniczą, Słowiński Park Narodowy został wpisany w 1977r. na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Utworzony w 1962r. skansen „Zagroda Słowińska” prezentuje tradycje i kulturę typową dla mieszkańców przyjeziornych wsi rybackich. Panoramę okolicy podziwiać można ze wzniesienia „świętej góry” Rowokół, położonej 115 m n.p.m.

Szlak Zabytkowych Elektrowni Wodnych

W dorzeczu rzeki Słupii znajduje się pięć elektrowni wodnych: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Gałąźnia Mała i Struga. Infrastruktura techniczna siłowni wodnych, zbiorniki przyzaporowe, kanały i budowle piętrzące, doskonale komponują się z krajobrazem i należą bez wątpienia do najpiękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Doliny Słupii”. Odwiedzający dorzecze turyści mogą obejrzeć leciwe urządzenia i maszyny, troskliwie konserwowane i doglądane. Pracują one w pełnej sprawności technicznej do dnia dzisiejszego.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego mieści się w Zamku Książąt Pomorskich. Tutaj podziwiać można największą kolekcję malarstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obecnie kolekcja dzieł tego malarza liczy ponad 200 prac, wśród których dominują portrety malowane pastelami na papierze.

Zajączkowo 18, 76-251 Kobylnica tel. 59 722 08 68, e-mail: recepcja@golfzajazd.com.pl
Partnerzy:

djmaro.gif

wykonanie: strony internetowe słupsk