Atrakcje
Okolica obfituje w wiele historycznych miejsc, w które warto się udać:
Kraina w kratę – zabytek europejskiego dziedzictwa kulturowego
Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szachulcowe - domów w kratę. W drewniane konstrukcje budynków wstawiano tyczki, owijano je powrozami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem, a belki drewniane smarowano smołą.
Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach dorzecza Słupii. Stolicą „Krainy w Kratę” została wieś Swołowo, gdzie zachowały się liczne XIX-wieczne zagrody chłopskie i rzemieślnicze tego typu.
Światowy Rezerwat Biosfery Słowińskiego Parku Narodowego
Słowiński Park Narodowy należy do największych osobliwości Europy. Występują tu piaszczyste, ruchome wydmy przypominające pustynię. Powietrzne prądy powodują, że piasek w ciągu roku zasypuje ląd (10-20m).
Ruchome wydmy w Łebie są ewenementem przyrodniczym i unikalną atrakcją turystyczną. Z uwagi na niepowtarzalność i różnorodność krajobrazowo-przyrodniczą, Słowiński Park Narodowy został wpisany w 1977r. na listę światowych rezerwatów biosfery UNESCO.
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Utworzony w 1962r. skansen „Zagroda Słowińska” prezentuje tradycje i kulturę typową dla mieszkańców przyjeziornych wsi rybackich. Panoramę okolicy podziwiać można ze wzniesienia „świętej góry” Rowokół, położonej 115 m n.p.m.
Szlak Zabytkowych Elektrowni Wodnych
W dorzeczu rzeki Słupii znajduje się pięć elektrowni wodnych: Skarszów Dolny, Krzynia, Strzegomino, Gałąźnia Mała i Struga. Infrastruktura techniczna siłowni wodnych, zbiorniki przyzaporowe, kanały i budowle piętrzące, doskonale komponują się z krajobrazem i należą bez wątpienia do najpiękniejszych zakątków Parku Krajobrazowego „Doliny Słupii”. Odwiedzający dorzecze turyści mogą obejrzeć leciwe urządzenia i maszyny, troskliwie konserwowane i doglądane. Pracują one w pełnej sprawności technicznej do dnia dzisiejszego.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Muzeum Pomorza Środkowego mieści się w Zamku Książąt Pomorskich. Tutaj podziwiać można największą kolekcję malarstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Obecnie kolekcja dzieł tego malarza liczy ponad 200 prac, wśród których dominują portrety malowane pastelami na papierze.